Blog

Alkoholizm

ALKOHOLIZM
 
Bert Hellinger, podczas swojej wieloletniej pracy, zobaczył pewną dynamikę, kryjącą się za chorobą alkoholową ( dotyczy ona również narkomani )
A mianowicie, że zarówno alkohol jak i narkotyki, są substytutem brakującego ojca.
 
Kiedy brakuje ojca? Kiedy został wykluczony przez matkę.
 
Co powoduje kobietą, że wyklucza mężczyznę?
Często jest to miłość do dziecka i troska o nie, zwłaszcza kiedy:
- ojciec dziecka ją zostawił ( gdy zaszła w ciąże )
- był, bądź nadal jest sprawczy i przemocowy
- kiedy jest alkoholikiem lub ma inne nałogi
- kiedy uważa, że nie jest wystarczająco dobrym ojcem
- kiedy zostawił rodzinę i odszedł do innej kobiety
W takich sytuacjach, w naturalny sposób matka chce chronić swoje dziecko przed ewentualnym niebezpieczeństwem.
 
Co może czuć kobieta po takich doświadczeniach?
- strach ( o dziecko i o siebie )
- niemoc
- niepewność
- brak szacunku do takiego mężczyzny
- pogardę
- może ukrywać przed dzieckiem kim jest jego biologiczny ojciec ( jeśli ją zostawił, bądź mieli coś innego, trudnego między sobą )
 
Ale zdarza się też tak, że to kobieta odchodzi ze związku do innego mężczyzny i zabiera ze sobą dziecko. I utrudnia mu kontakt z ojcem ( bo znalazła mu "lepszego tatusia" )
 
Tak samo jak matka kocha swoje dziecko, ono kocha też ją i dlatego ma zablokowany ruch do taty, ponieważ pozostaje lojalne matce w wykluczeniu ojca.
 
Na poziomie świadomym, takie dziecko ( bez względu na wiek, bo może to już być osoba kilkunastoletnia bądź kilkudziesięcioletnia ) stoi przy matce i żywi do ojca jej uczucia .... złość, żal, nienawiść, wkurw i inne, podobne ...
I boi się zostawić matkę samą z tym, co ma trudne z ojcem, z obawy, że sama sobie z tym nie poradzi, że umrze......
 
Natomiast nieświadomie, dziecko to rwie się do ojca i nie szkodzi jaki on był i jaki jest. Dziecko potrzebuje móc kochać oboje rodziców tak samo. Przecież jest z nich obojga. Po równo z takiej mamy i z takiego ( nie innego ) taty.
Będąc lojalne matce, nie może przyjąć taty. Potrzebuje do tego jej zgody, że może kochać tatę tak samo jak ją ..... Mimo wszystko i z tym wszystkim .....
 
A kiedy tego nie ma, dziecko jest pomiędzy ..... to tak, jakby było w próżni, w jakimś zawieszeniu, bez możliwości ruchu ....
I może zacząć pić i popaść w chorobę alkoholową albo zacząć ćpać i popaść w narkomanie.
W taki sposób wypełni w sobie ogromną pustkę, którą zapełnić może tylko przyjęcie ojca, zgoda na niego i możliwość kochania go z czystym sumieniem, że nie jest to przeciwko matce.
 
Zdarza się też, że alkoholik jest nim na pamiątkę swojego ojca alkoholika. Ja tak jak Ty Tato. Poniosę to z Tobą .... Pomogę Ci to nieść, odciążę Ciebie ..... żebyś nie umarł......
 
Bliżej Siebie Małgorzata Cywińska
 
foto: poxabay